Biulentyn Informacji Publicznej

Dnia 2. października 2017 roku uczniowie klas szóstych brali udział w wycieczce tematycznej do Ciężkowic. W jej harmonogramie przewidziano podążanie szlakami Skamieniałego Miasta oraz zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawymi legendami o początkach powstania niektórych formacji skalnych. Towarzyszący im na szlakach rezerwatu przyrody nieożywionej przewodnicy z wielką pasją dzielili się swoją wiedzą m.in. o podkowcu małym, czyli o nietoperzu zamieszkującym tutejsze tereny. Dokonali nietypowej prezentacji lotu owego ssaka przy pomocy tekturowej figurki. Ponadto dzieli się różnymi ciekawostkami dotyczącymi historii tego terenu. Nagradzali tych, którzy prawidłowo odpowiadali na ich dość podchwytliwe pytania. Jedną z największych atrakcji dla uczestników wycieczki była tzw. 'próba brzucha’, która polegała na przeciśnięciu się przez wąskie szczeliny skalne. Kto temu podołał wykazał się dużą sprawnością fizyczną i mógł być z siebie dumny. Ponadto uwagę wszystkich przykuł metalowy krzyż znajdujący się na tak zwanej Skałce z Krzyżem. Tylko odważni mogą wspiąć się na jej szczyt. Wymaga to nie lada wysiłku, gdyż szczeliny są naprawdę wąskie. Kolejny punktem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze, które zachwycało bogactwem eksponatów i ciekawymi sposobami ich prezentowania. Przewodnik w kilku słowach scharakteryzował swój zawód i opowiedział wiele ciekawostek o zwierzętach występujących w tych okolicach. W jednym z zakątków muzeum widniał wizerunek świętego Huberta czyli, jak się później okazało patrona wszystkich myśliwych. Przewodnik pokrótce przybliżył jego postać, a potem skierował cała grupę do batyskafu. W jego wnętrzu omówił występujące w tutejszej rzece Białej gatunki ryb. Następnie uczniowie podziwiali bogatą kolekcję ptaków, owadów i ssaków. Czas minął bardzo szybko i wycieczka dobiegła końca. Podsumowując należy stwierdzić, iż Ciężkowice to naprawdę urokliwe miejsce. Przyciąga ono turystów piękną panoramą, świeżym powietrzem oraz różnorodnością flory i fauny. Naprawdę warto tu przyjechać.