Biulentyn Informacji Publicznej

Nasz film bierze udział w konkursie „Strzał w dziesiątkę”, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Konkurs związany jest z 10 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na:

www.ec.europa.eu/polska

i na

www.facebook.com/komisjaeuropejska,

włącz się do dyskusji, używając #10latPolskaUE

 Autorzy: Przemysław Skrobot, Kacper Górski, Kacper Gębarowski (Szalowskie Orły), Szalowa, gimnazjum w Zespole Szkół w Szalowej

 

W ostatnim czasie braliśmy udział w konkursie „Strzał w dziesiątkę” organizowanym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Naszym zadaniem było stworzenie trzy minutowego filmiku na jeden z tematów:
– zmiany w Polsce po przystąpieniu do UE,
– co Polska wniosła do UE,
– rola i miejsce Polski w UE w przyszłości.
Zdecydowaliśmy się na ten pierwszy temat i rozpoczęliśmy pracę.
W ciągu wakacji wielokrotnie kontaktowaliśmy się i redagowaliśmy scenariusz. Dużo trudności sprawiło nam takie przygotowanie go, aby zmieścić się w wyznaczonym limicie czasowym. Każdy z członków zespołu „Szalowskich Orłów” starał się zebrać informacje o projektach realizowanych przy pomocy środków Unii Europejskiej. Wspólnie zastanowiliśmy się również, z kim należy przeprowadzić wywiady i kto powinien to zrobić. Po tych wstępnych czynnościach przystąpiliśmy do następnego etapu prac. Każdy z przeprowadzonych przez nas wywiadów przygotowywała inna osoba (z Panem Ryszardem Skórskim Przemysław Skrobot, z Panem Stanisławem Kaszykiem Kacper Gębarowski i z Panem Andrzejem Górskim Kacper Górski), umawiała się na spotkanie, wymyślała pytania i zajmowała się realizacją. W tym czasie inny z nas operował kamerą i zajmował się szeroko pojmowanymi sprawami technicznymi. Dużo czasu zajęło nam także skompletowanie materiałów użytych w filmie. Z ponad czterdziestu minut nagrań w skład ostatecznej produkcji weszło zaledwie kilka, co osiągnęliśmy dzięki zastosowaniu kilku ścieżek (dźwiękowa, wywiady, miejsca o których mowa itp.), oraz starannej selekcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości naszej współpracy – nie mieliśmy z tym żadnych problemów – a także z efektu końcowego, który jest bardzo bliski naszym zamierzeniom. Chcemy propagować naszą pracę korzystając z portalu Facebook, regionalnych stron informacyjnych (Luzna24.pl) i sposobów bardziej bezpośrednich, polecania znajomym czy promowania w obrębie szkoły.
Praca nad przygotowaniem filmiku zajęła nam wiele czasu, ale pozwoliła sprawdzić nasze umiejętności w praktyce i dała sposobność do poszerzenia naszych informacji o inwestycjach zrealizowanych w naszym najbliższym sąsiedztwie.

Film można obejrzeć klikając w poniższe zdjęcie.