Biulentyn Informacji Publicznej

Linux to wielozadaniowy system operacyjny, znaczy to, że można na nim wykonywać wiele operacji. Począwszy od używania go do oglądania filmów, czy słuchania muzyki przechodząc przez pisanie dokumentów, kończąc na programowaniu we wszystkich językach programowania jakie tylko istnieją. Bardzo ważną cechą tego systemu jest bezpieczeństwo. Aby haker lub kraker włamał się do jakiegokolwiek komputera, musi doskonale znać docelowy system operacyjny. Oto kilka przykładów Linuksów: Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Mandriva, Fedora, Suse, Debian, Gentoo i można by tak jeszcze długo wyliczać. W porównaniu z systemami Microsoftu jest to multum. Warta uwagi jest także informacja, że w polskim Ministerstwie Bezpieczeństwa wykorzystywany jest jeden z linuxów.
System operacyjny Linux zaprojektował w 1991 roku Linus Torvalds. Pierwszy Linux był przeznaczony do komputerów z procesorami Intela. Zarówno wcześniej, jak i dziś pracuje na jądrze Unixa. Sama nazwa sugeruje jednak, że nie jest to system Unix (z ang. Linux Is Not UNIX). Linux pracuje w kilku środowiskach graficznych, ale dwa najpopularniejsze to GNOME i KDE. Autor systemu umieścił na stronie internetowej wiele informacji o programie, spotkało się to z dużym zainteresowaniem użytkowników Internetu. Przyspieszyło to jego rozwój.
Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania Linux znajduje szerokie zastosowanie na rynku biurowym i domowym. Również aparatura medyczna np. Tomografy Komputerowe firmy GE korzystają z systemu operacyjnego Linux. Popularne „Access Pointy” do dystrybucji sygnału WiFi również opierają się na uproszczonym jądrze Linuksa i procesorach ARM, coraz częściej również słyszy się o telefonach komórkowych z tym systemem na pokładzie.1
Według wielu ludzi w Polsce Linux nie jest dobrym „koordynatorem” komputera, ponieważ wiele operacji trzeba wykonywać za pomocą linii poleceń. Nie do końca jest to prawdą. Wiele operacji wykonuje się w przeglądarce zarówno plików, jak i stron internetowych. Początkującym użytkownikom nie zaleca się korzystania z systemu z konta root (odpowiednik Windowsowego administratora). System jest stale aktualizowany, świadczy o tym fakt, że jeszcze niedawno użytkownicy mieli kłopot z instalacją i konfigurowaniem neostrady i niektórych routerów lub kart WiFi. Obecnie nie jest to problemem, m.in dlatego, że powstała aplikacja nazwana Ubuneo, nowsza nazwa to UbuDSL. Wykorzystanie jej pozwala łatwo skonfigurować choćby neostradę.
Linux bardzo szybko się uruchamia, podczas gdy system Microsoftu, w miarę użytkowania i zapełniania HDD, coraz wolniej. Jednym z głównych elementów odróżniających Linuxy od Windowsów są partycję. W Linuxie nie istnieje coś takiego jak ntfs. Systemami plików w Linusie są m.in.:
1. Ext3 – partycja systemowa.
2. Linux swap – plik wymiany.
3. Home – katalog.
W linuxie bez problemów można odczytać pliki z partycji Windows, jeśli takowy system jest zainstalowany obok Linuxa. Windows zaś nie potrafi otworzyć plików z partycji Linuxa, wymaga do tego dodatkowych aplikacji.
Aby nie wprowadzać w błąd niektórych userów dodaję informację, że na Linuxie domyślnie nie można uruchomić aplikacji z rozszerzeniem *.exe. Niektóre programy można jednak uruchomić za pomocą aplikacji o nazwie „Wine”.
Podsumowując Linux to wielozadaniowy, darmowy i przede wszystkim bezpieczny system operacyjny, oparty na jądrze Unixa. Linux nadaje się do wszystkiego, prócz gier komputerowych. Linuxa można zainstalować na praktycznie każdym komputerze. Niedawno zainstalowałem na swoim pececie linuxa ubuntu, obok systemu Microsoftu. Prawie wszystkie operacje wykonuje właśnie pod systemem z logo pingwina. Jeżeli nie wiem jak coś zrobić, informacji szukam w Internecie. Zachęcam każdego kto ma komputer, przynajmniej klasy IBM PC do zainstalowania sobie np. Ubuntu. Jeżeli jesteś użytkownikiem komputera który myśli, że sobie nie poradzi na nowym systemie, zainstaluj linuxa obok systemu Microsoftu. Dzięki takiemu wyjściu, będziesz mógł wykorzystać Windowsa w sprawach, których nie potrafiłeś zrobić na Linuxie. Kulminacyjnym elementem w przerzuceniu się na linuxa z Windowsa jest odwaga.
Według mnie plusy i minusy Linuxa to:
PLUSY:
Szybkość i funkcjonalność,
Łatwa obsługa,
Rozszerzone, mnogie, przydatne oprogramowanie,
Łatwa instalacja systemu i poszczególnych pakietów,
Bezpieczeństwo,
Rozprowadzany na zasadzie wolnego oprogramowania.
MINUSY:
Niezgodność z grami,
Nie zawsze polski interfejs,
Dla niektórych minusem może być problem z uruchomieniem niektórych, wymagających (zazwyczaj DirectX) aplikacji. Jednak obecnie dynamicznie rozwija się projekt Wine – do otwierania programów (często błędnie nazywany emulatorem) oraz Cedega – emulator gier.

 
 
Autor: Jakub Skrobot