
23 lutego w całym kraju obchodzony był Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
W naszej szkole z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia, których celem było rozpowszechnienie wiedzy o tej chorobie, by zwiększyć świadomość, zrozumienie dla problematyki chorób psychicznych i zachęcić do leczenia depresji.
Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Coraz częściej zaburzenia depresyjne diagnozuje się u dzieci i młodzieży. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia depresja należy do jednych z najpoważniejszych chorób na świecie. Wymaga leczenia farmakologicznego i terapeutycznego. Depresja dla wielu osób wydaje się być tematem tabu. Taka postawa wynika z pewnością z braku zrozumienia jej istoty, gdyż wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna jest to choroba.
W 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób. Jako społeczeństwo nadal nie potrafimy o tym schorzeniu rozmawiać i wielu z nas postrzega ją jako wstydliwą.
Depresja jest schorzeniem podstępnym, które trudno w porę rozpoznać. Spadek nastroju tłumaczymy przemęczeniem, narastające przygnębienie zrzucamy na karb nadmiaru obowiązków, a za smutek obwiniamy niekorzystną pogodę. Niestety takie symptomy mogą świadczyć o początku depresji. Bezwzględnie należy reagować w przypadku zaobserwowania u młodego człowieka objawów depresji. Często choroba przebiega skrycie, upośledzając stopniowo funkcjonowanie nastolatka – ujawnia się ona zmianami w zachowaniu. Do objawów depresji młodzieńczej należą: złe samopoczucie fizyczne, zaburzenia aktywności, zaburzenia koncentracji zapamiętywania (problemy w nauce), zaburzenia rytmów okołodobowych ( lepsze funkcjonowanie nocą niż w ciągu dnia), rozdrażnienie, zmęczenie, niskie poczucie własnej wartości, ograniczenie kontaktów z otoczeniem, zamknięcie w sobie, zachowania ryzykowne
i autodestrukcyjne (stosowanie substancji psychoaktywnych, samookaleczenia, MS).
Bardzo ważna jest także edukacja chorego i jego bliskich – systematyczne objaśnianie na czym polega choroba, jakie działania są podejmowane na danym etapie jej leczenia. Wczesne rozpoznanie i właściwie dobrane leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia. Widząc niepokojące objawy utrzymujące się powyżej dwóch tygodni udajmy się do lekarza psychiatry lub psychologa.
Jak możemy wspierać bliskich?
• Unikaj łatwego pocieszania i komunikatów. To bardzo zraża osoby chore, sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.
• Bądź wytrwały. Nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać chorego: „tak, wyzdrowiejesz”, „tak, to ci przejdzie”. Nie trać przy tym cierpliwości.
• Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby chory mu wierzył.
• Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj zakres i kierunek pomocy.
• Nie rób wszystkiego za osobę z depresją, pozostaw margines dla jej aktywności.
Do pobrania:
DEPRESJA_ROZUMIESZ-POMAGASZ_Depresja_wieku_podeszłego
DEPRESJA_ROZUMIESZ-POMAGASZ_Depresja_młodzieńcza
Zachęcam by zajrzeć na strony internetowe różnych instytucji, które zajmują się pomocą, poradnictwem i prowadzeniem społecznych kampanii w zakresie radzenia sobie z tą chorobą cywilizacyjną.
https://twarzedepresji.pl/
http://depresja.org/
https://stopdepresji.pl/
Klaudia Zastępa – Strugała
psycholog szkolny






