AKTUALNOŚCI

„Marzanno, marzanno – ty zimowa panno…”

Wypowiadając te słowa uczniowie klasy pierwszej pożegnali zimę i powitali wiosnę. Korzystając z pięknej pogody, w przeddzień nadejścia kalendarzowej wiosny chłopcy i dziewczynki z kl. I udali się wraz z wychowawczynią i szkolnymi opiekunami nad brzeg rzeki Szalówki, aby do jej wód wrzucić „marzannę” – symbol zimy, choroby i zła. Ekologiczne kukły z patyków, ze słomy, siana, papieru i bibuły, uczniowie wykonali kilka dni wcześniej, podczas zajęć w grupach. Każdą z tych sympatycznych lalek w dniu 20.03.2023 roku, dzieci zabrały na wycieczkę nad rzekę, aby ostatecznie tam się z nimi rozstać. Idąc, śpiewały piosenkę „Marzec kucharz” i rozglądały się, szukając oznak wiosny. Dostrzegły ich dużo: ciepłe słońce, zielona trawka, bazie, pierwiosnki, zawilce, podbiał, ziarnopłon wiosenny, radosne ptaki. Wszystkie zwiastuny wiosny, upewniły dzieci o konieczności pożegnania zimowej pory. Kiedy stanęły nad brzegiem rzeki wypowiedziały magiczne zaklęcie, bez wahania wrzuciły kukły do wody i pomachały im na pożegnanie. Śpiewając piosenkę ,,Wiosenko, wiosenko” przywołały nową porę roku i w świetnych humorach wróciły do szkoły.